24 Mart 2010 Çarşamba

Makukula, Vittek - Kiralık Pivotlar

Yabancı transferi özürüsü Anadolu klüpleri bu sezon nası oldu ise eski alışkanlıklarından vazgeçip ne 3 büyükler gibi eski kaşar isimli futbolcuları ne de Cavcav gibi tüyü bitmemiş tecrübesiz gençleri getirdiler. Kiralama yolunu seçen aklı selim klüplerimiz hem maddi hem de performans açısından bi kaç isim dışında neredeyse tam randıman aldı.
Makukula'nın malum formu örnek teşkil etmiş olacak ki Ankaragücü'nün yeni yönetimi de yabancı oyuncuda kiralama yolunu seçerek mukadderatı aynı Makukula gibi olan Vittek ve Rothen'i kadrolarına kattı.

İlk maçlardaki tutukluğunu ligin ilk yarısında Lille'de kesik yemesi,devre arası kampını tam manası ile geçirememiş olması gibi sebeplere bağlayabiliriz. Ama uyum sorununu aşmış vaziyette ve geçtiğimiz hafta gayet şık son vuruşlarla Kayserispor'a 2 gol atmayı başardı. Rothen ve Geremi gibi iki tecrübeli oyuncunun da katkıları ile sezonu en az 10 gol ile tamamlar diye bi iddiam var.Makukula için 20 gol atar demiştim, tanımayan arkadaşlar dalga geçmişti.Adam kendi kalesine attıkları ile beraber 19'u gördü.

Dikkatimi çeken bi nokta her iki futbolcunun da pivot santrafor rolünde oluşu. Kreatif,adam eksiltebilen oyuncuların yokluğunda uzun toplarla yada kanat akınları ile gol aramaktan başka çaresi olmayan Anadolu takımlarının "yırtıcı forvet arayışları" nihayet dindi ve Türkiye Liglerinde skora en çok katkıyı yapabilecek hücumcu tipinin pivot santrafor olduğunu anladılar sanırım. Makukula ve Vittek attıkları ve atacakları ile bu duruma daha da fazla dikkat çekecektir.

Ayrıca her iki oyuncunun başarılı formlarını 2010 Dünya Kupası'nda var olabilme çabasına da bağlayabiliriz. Bu açıdan milli takım oyuncusu niteliğinde oyuncuların turnuva kadrolarına girebilmek için harcayacakları çabayı göz önüne alarak kiralık transferler gerçekleştirilebilir.

Tabi bir de satış opsiyonlarını alma-kullanma olayı var. Kiralık iken döktüren oyuncuların bonservisi alındıktan sonra rehavete kapılıp eski formundan uzaklaştığı gerçeği de var. Kalmaları halinde Makukula ve Vittek ile beraber Galatasaray'dan Dos Santos,Jo ve yine Ankragücü'nden Rothen'in formlarını merak ediyorum.

Hiç yorum yok: