6 Kasım 2010 Cumartesi

Derby Della Capitale

Haftasonunu anlamlandıracak maç Lazio - Roma derbisi olacak muhakkak ki.

Genç ve yetenekli Lazio 10. haftaya lider girmesine rağmen kendisini ancak bu maç ile kanıtlayabilir. Takımın en formda isimlerinden kaleci Muslera sakat, oynamayabilir. Yerine kalede Berni'nin başlaması muhtemel. Meghni de sakatlar arasında. Biava kırmızı kart cezalı. Floccari, Mauri ve Zarate gayet formda ve takımın en önemli silahları olacaklar.
Roma ise sezonu en azından Avrupa Kupaları iddiasında sürdürebilmek için kazanmalı. Taddei, Pizarro, Burdisso sakat ve Totti kırmızı kart cezalısı. Haftaiçi de zorlu bir Şampiyonlar Ligi maçı oynadılar ve yorgunlar. Tek dayanakları Mirko Vucinic.

Son yılların en gerilimsiz, sahaiçi olaysız maçı olmaya aday. Zira Roma'da "tribün çocuğu" Totti sahada olmayacak. Lazio'da da Di Canio'dan sonra sahaiçi olayları yaratan bir isim çıkmadı halen. Totti'nin olmayışına Roma taraftarından çok Curva Nord sakinleri üzülmüştür sanırım. Oynanan son maçta "kümeye" şeklindeki işaretin hesabını sormak için en ideal maç bu olacaktı.
Uzun zaman sonra ilk defa Lazio maçın favorisi. Derbilerde favori olmaz muhakkak ama Lazio sezon başından beri çok karakterli ve disiplinli oynarak maçlarını kazandı. Roma'da ise bir kaos hali mevcut. Transfer döneminde Adriano dışında kaydadeğer bir oyuncu almamaları onlara pahalıya mal oldu. Lazio 9 maçtır sürdürdüğü kaybetmezlik serisini sürdürür ve maçı kazanır diye umuyorum. Kazanmasa dahi liderliğini sürdürecek, bu da ayrı bir not.
Yine de tribünde çok renkli ve hadiseli bir derbi geçeceği kesin. IRR bir koreografi için hazırlanıyor. Bunun yanına pankartlar da espirili ve dikkat çekici olacaktır.

Maç Pazar günü saat 16.00'da TV8'de.

Hiç yorum yok: